Wytyczne - tablice emaliowane

Tablica emaliowana, sołtys

Każdy z pewnością spotkał się z tablicami emaliowanymi. Najczęściej znaleźć można je na budynkach użyteczności publicznej, gdzie pełnią one funkcję informacyjną, ale również dekoracyjną. Niewiele osób jednak zastanawia się nad tym, skąd wzięły się ich wymiary oraz kształty. Elementy te zostały jednak uregulowane przepisami prawnymi. Tablice emaliowane muszą zatem spełniać szereg określonych kryteriów. Jakimi parametrami powinny się charakteryzować? Jakie przepisy o tym mówią?

Podstawy prawne

Obowiązek wykorzystywania tablic emaliowanych wynika z przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie tablic i pieczęci urzędowych. Tablicą informacyjną oraz emaliowanym godłem powinna posługiwać się każda instytucja publiczna. Znaleźć je można na murach sądów, urzędów lub szkół. Oprócz samej obecności tablicy, istotne są również poszczególne parametry związane z jej wyglądem. 

Jednym z budynków, na którym zawsze musi pojawić się tablica jest szkoła. W tym przypadku tablice emaliowane muszą znajdować się na froncie budynku i być dobrze widoczne. Wymiary tablicy z godłem wynoszą 50 cm na 40 cm. Jeśli natomiast chodzi o tablice, na których umieszczone zostały napisy, takie jak między innymi nazwa instytucji, ustawodawca nie określił tak precyzyjnych wytycznych. Wielkość tablicy powinna być w tym przypadku uzależniona od długości umieszczonego na niej zapisu oraz wielkości liter. Tablica musi jednak mieścić się w stosunku jej szerokości do długości, który wynosi 1:3. 

logo emaliowane szkoła, uniwersytetLogo emaliowane Uniwersytetu Warmińsko -  Mazurskiego

Podobne wytyczne dotyczą również innych tablic, znajdujących się na budynkach urzędów. Pewne odstępstwa zaobserwować można jedynie w przypadku urzędów naczelnych oraz centralnych. W przypadku tego rodzaju instytucji wymiary tablic powinny wynosić 60 cm na 48 cm.

Jeśli chodzi o czcionki panuje pełna dowolność, nie zostały one bowiem określone przepisami. W tej kwestii należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. Napis powinien być przede wszystkim czytelny, w sposób jasny i przejrzysty informować o rodzaju budynku. Dlatego też najlepiej zdecydować się na proste i uniwersalne kroje czcionek. Litery muszą mieć wysokość 5 cm. W sytuacji, gdy nazwa urzędu będzie bardzo długa, wówczas można zastosować skróty lub też zmniejszyć wielkość czcionki w części nazwy, która ma mniejsze znaczenie.

Niemniej ważną kwestią jest również właściwe umiejscowienie tablic. Zarówno tablice urzędowe, jak i tablice z godłem, muszą znajdować się na frontowej ścianie budynku. Najlepiej jeśli jest to tuż nad wejściem lub obok niego. Godło należy umiejscowić nad tablicą zawierającą nazwę jednostki organizacyjnej. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od architektury budynku, gdyż w niektórych sytuacjach tego typu zabiegi nie będą możliwe do zrealizowania, między innymi z uwagi na brak wystarczającej ilości miejsca. W takim przypadku nad wejściem należy powiesić wyłącznie godło, natomiast tablicę informacyjną z napisem obok drzwi wejściowych. Może się również zdarzyć sytuacja, iż jeden budynek będzie zajmować więcej niż jedna jednostka organizacyjna. W takim przypadku każda z nich musi posiadać osobną tablicę urzędową, którą umieszcza się na ścianie frontowej. Nad wejściem budynku wystarczy jednak zastosować wyłącznie jedną tablicę z godłem.

Tablica emaliowana z adresem

Tablica emaliowana z adresem

Kolorystyka tablic może być zróżnicowana, jednak najczęściej spotkać można tablice emaliowane w kolorze czerwieni, brązu, granatu lub ciemnej zieleni. Z kolei napisy wykonywane są wówczas w kolorze białym. Przepisy nie określają w tak szczegółowy sposób wyglądu tablic, które wykorzystane zostaną do numeracji domów, ulic lub też oznaczenia budynków bibliotek oraz muzeów. Zabronione jest natomiast wykorzystywanie barwy żółtej, która połączona jest z dodatkami koloru czarnego lub białego. Szyldy tego typu zarezerwowane są bowiem dla infrastruktury energetycznej. Spotkać można między innymi żółte trójkąty informujące to tym, że dany obiekt znajduje się pod napięciem. Tablice o podobnym charakterze wykorzystywane są także w przemyśle i budownictwie.

Nasze tablice emaliowane

Tworzenie tablic emaliowanych jest długim i skomplikowanym procesem, wymagającym zaangażowania i precyzji. To technika rękodzieła, która w dzisiejszych czasach została połączona z nowoczesnymi metodami grafiki komputerowej. Pozwala osiągać naprawdę niesamowite efekty, które z całą pewnością będą wzbudzały zachwyt.

Osoby chcące stać się posiadaczem tablic emaliowanych, które wykonane zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, powinny skorzystać z oferty doświadczonego producenta, którym jest firma Reklama 3000. Tablice emaliowane od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Zainteresowanie nimi wynika z szeregu zalet, które wykazuje ten produkt. Tablice przede wszystkim są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się na budynkach przez cały rok. Cechuje je także wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, akty wandalizmu i blaknięcie. Dodatkowo wypukły kształt oraz intensywna kolorystyka sprawiają, że tablice prezentują się w sposób niezwykle okazały i bardzo estetyczny.

Reklama 3000 oferuje asortyment spełniający najwyższe normy i standardy. Produkty doskonale sprawdzą się zarówno na budynkach urzędów państwowych, jak i na prywatnych posesjach. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii są bardzo odporne na zniszczenie i korozję. Reklama 3000 zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju tablic, w skład których wchodzą między innymi tablice urzędowe, adresowe, reklamowe lub też dedykowane dla branży budowlanej i energetycznej. Oprócz zbioru gotowych projektów, istnieje również możliwość realizacji własnego, autorskiego pomysłu. Dotyczy to tablic o dowolnym kształcie, wymiarach lub wariantach kolorystycznych. Oferta skierowana jest zarówno do przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. Każdy może liczyć na najwyższej jakości produkty, dostępne w konkurencyjnych cenach.