Kiedy i gdzie można wywiesić flagę Polski?

Flaga Polski pojawia się we wszystkich ważnych dla naszych rodaków chwilach. To nieodłączny element uroczystych wydarzeń. 2-go maja obchodzony jest w naszym kraju dzień flagi. Święto ma wyrażać szacunek do flagi, a także propagować wiedzę o symbolach narodowych oraz polskiej tożsamości. Czy zatem każdej osobie wolno eksponować barwy narodowe? Jakimi zasadami obwarowane jest jej właściwe wywieszanie?

Czy każdy może wywiesić flagę Polski?

Instytucje państwowe mają obowiązek wywieszania polskiej flagi na zajmowanych przez siebie budynkach. Zostało to szczegółowo uregulowanie w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r., o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. To w jaki sposób zostanie ona wyeksponowana, służy do przekazania odpowiedniego komunikatu. Jeśli umieszczona zostanie ona na dachu siedziby, wówczas mamy do czynienia z informacją, iż we wnętrzu budynku znajduje się głowa państwa lub też obraduje organ kolegialny. Natomiast flaga umieszczona przed budynkiem, podkreśla publiczny charakter tego obiektu. Istnieje również możliwość umieszczenia większej ilości flag. Taki zabieg stosowany jest najczęściej jako oficjalna dekoracja, która akcentuje narodowe lub państwowe uroczystości. Flagi państwowe wywieszają również administracje publiczne. W ich przypadku obowiązek ten dotyczy wyłącznie ściśle określonych świąt narodowych.

A jak to wygląda w przypadku obywateli? Na osobach cywilnych nie ciąży obowiązek wywieszania flagi narodowej, nawet jeśli mamy do czynienia z ważnymi w naszym kraju uroczystościami. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy tego robić. Od roku 2004 nasze prawo zezwala bowiem na legalne eksponowanie barw narodowych nie tylko z okazji celebrowania świąt państwowych, ale również w przypadku każdej innej uroczystości lub wydarzenia z życia prywatnego, które zamierzamy w sposób wyjątkowy uczcić. Jednocześnie zachowując zasady zawarte w protokole flagowym, można ją eksponować przez cały rok.

O czym należy pamiętać wywieszając flagę?

Flagi państwowe powinny być wywieszane z zachowaniem określonych zasad. Zabrania się między innymi stosowania przez osoby cywilne polskiej flagi, na której widnieje wizerunek godła. Taki wzór zastrzeżony jest bowiem wyłącznie dla placówek dyplomatycznych, a także lotnisk, kapitanatów portów oraz statków morskich.

Flaga każdorazowo powinna być czysta, a jej kolory nie mogą być wyblakłe. Powinna charakteryzować się nienagannym stanem, jej materiał nie może być pognieciony lub popruty. Jednocześnie nie można nie niej również umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków lub herbów. Zawsze należy pamiętać o tym, że flagi państwowe pełnią funkcję reprezentatywną. 

W jaki sposób prawidłowo wywiesić flagę?

Flaga przede wszystkim powinna mieć należyte umocowanie. Produkty przeznaczone do mocowania flag, znaleźć można w ofercie sklepu internetowego Reklama 3000. To między innymi uchwyty flagowe, które z powodzeniem montować można na ścianach, metalowych nawierzchniach oraz słupach. Wodoodporny materiał doskonale zabezpiecza produkt przed wilgocią. Uchwyty flagowe gwarantują szybki i prosty montaż. W budynkach państwowych oraz biurach, dobrze sprawdzą się natomiast stojaki do flag, dostępne w różnorodnych kształtach. Cechuje je nowoczesny wygląd i odporność, będąca gwarancją długotrwałego użytkowania. Reklama 3000 to również producent doskonałej jakości masztów. W ofercie znaleźć można zarówno maszty stacjonarne, jak i teleskopowe. Nie wymagają one częstej i kosztownej konserwacji, przez co stanowią doskonały wybór.

Odpowiednio wywieszona flaga nie może mieć kontaktu z podłożem, które mogłoby ją zanieczyścić. Uwagę należy zwrócić również na jej barwy, by nie zawiesić jej w sposób nieprawidłowy. Flaga nie może być również zawinięta wokół drzewca.

Reklama 3000 to producent, który oferuje flagi dwustronne, wykonane z doskonałej jakości materiałów oraz dostępne w różnych rozmiarach. Klienci nabyć mogą również flagi na maszty stacjonarne. Wykonane zostały one z materiałów z solidnym obszyciem. Dzięki temu trudne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr lub opady deszczu, nie wpływają w sposób negatywny na ich parametry.