Dlaczego warto wybrać tablice emaliowane?

tablica emaliowana

Tablice emaliowane znajdują zastosowanie w różnego rodzaju miejscach. Można spotkać je na budynkach szkół, urzędów lub sądów. Często wykorzystuje się je także w branży reklamowej oraz tworzy się z nich godła państwowe. Popularność tego rozwiązania, wynika przede wszystkim z wyjątkowej estetyki oraz dużej odporności. Skąd wzięła się emalia i jak wygląda proces przygotowywania tablic? Z jakimi rodzajami tego produktu można spotkać się na rynku?

Krótka historia emalii

Emalia jest bardzo starą techniką rękodzielniczą, jednak zainteresowanie nią ponownie rośnie. Jej początki sięgają już starożytności. Wykorzystywana była bowiem do zdobienia medalionów, biżuterii lub broni. Do dnia dzisiejszego technika stosowana jest w jubilerstwie, a także przy produkcji naczyń kuchennych. Często spotykane są także tablice emaliowane, których używa się między innymi do znakowania ulic, oznaczania budynków użyteczności publicznej lub prywatnych przedsiębiorstw, gdzie tablice przyjmują charakter stylizowanych szyldów oraz znaków firmowych.

Sam proces powstawania produktów jest dość skomplikowany. Wykorzystywanych jest bowiem kilka warstw emalii, które są kolejno nakładane, a następnie utwardzane w specjalnym piecu. Wszystko odbywa się przy wysokiej temperaturze, dochodzącej do 900 stopni Celsjusza. Ważne, by emaliowany materiał posiadał wyższą temperaturę topnienia od temperatury topnienia emalii. Tylko odpowiedni dobór materiału pozwoli na osiągnięcie zadowalającego efektu.

Przygotowanie tablicy z całą pewnością wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Jeśli dodatkowo ma znaleźć się na niej napis lub znak graficzny, wykorzystywana jest kalka, którą przykłada się do powierzchni i rozprowadza po niej warstwę farmy emalierskiej. Efekty końcowe są bardzo zadowalające.

Gwarancja trwałości i estetyki wykonania

Tablice emaliowane swoją popularność zyskały między innymi dzięki ogromnej wytrzymałości i trwałości. Specyficzny proces ich wytwarzania sprawia, że są one odporne zarówno na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wilgoci oraz promieniowania UV. Świetnie sprawdzają się w każdej temperaturze, dlatego z powodzeniem mogą znajdować się na elewacjach budynków przez cały rok. Taką tablicę trudno również uszkodzić w sposób mechaniczny. Dlatego zawsze prezentuje się ona doskonale.

Kolejnym atutem są walory estetyczne. Intensywne, żywe kolory nie wyblakną nawet po upływie wielu lat. Tablice zachowują swój połysk, natomiast farba nie odpryskuje. W rezultacie cały czas wygląda ona tak samo dobrze, jak po zakończeniu procesu produkcji. Ręcznie wykonywane tablice emaliowane przykuwają uwagę każdego. Umieszczone na prywatnych firmach pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji, natomiast zastosowanie ich na budynkach użyteczności publicznej, pozwala na podkreślenie powagi instytucji.

Rodzaje tablic emaliowanych

W zależności od miejsca, w którym wykorzystana zostanie tablica, powinna być ona odpowiednio dobrana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, instytucje publiczne mają obowiązek umieszczenia na zewnętrznej ścianie swojego budynku tablic urzędowych i Godła państwowego. Wymiary takich tablic również zostały szczegółowo określone. Mając na uwadze powagę takich instytucji, należy korzystać z trwałych rozwiązań, które są odporne na zniszczenie, korozję oraz czyszczenie. Dlatego też emalia stanowi najlepszy wybór.

Tablice emaliowane są także doskonałym sposobem wyróżnienia się dla przedsiębiorstw na tle swoich konkurentów. Mnogość szyldów reklamowych obecna w przestrzeni publicznej sprawia, że nie wzbudzają one dużego zainteresowania potencjalnych klientów. Kluczowym aspektem staje się więc oryginalność, która przemawia za wykorzystaniem emalii. Autorski projekt, ręczne wykonanie, a także nowoczesny i schludny styl to cechy, które pomogą osiągnąć sukces.

Wysokiej jakości tablice nabyć można w firmie Reklama 3000. W asortymencie znajdują się zarówno tablice urzędowe, adresowe, reklamowe, ewakuacyjne, budowlane czy energetyczne. Dodatkowo zamówić można również szyld emaliowany z logo, tablicę adresową, informacyjną lub nagrobną. Reklama 3000 realizuje zamówienia zarówno dla klientów indywidualnych, jak i urzędów i przedsiębiorstw. Istnieje również możliwość zaprojektowania własnego szyldu.